2018 “Riesling Stielweg Alte Reben” Künstler

Kojarzycie Weingut Künstler? Znajdują się w Hochheim am Main w regionie Rheingau. Weingut Künstler to rodzinny biznes z tradycjami, bo robią wino od 1648 roku, z czego w Rheingau dopiero od 1965 roku. Gdzie w takim razie robili wino od 1648? Aż do końca II Wojny Światowej zajmowali się swoimi winnicami około 80 km na północ od Wiednia w gminie Untertannowitz, która dzisiaj nazywa się Dolní Dunajovice i leży po czeskiej stronie granicy z Austrią.

W Rheingau rodzina Künstler ma zaprawdę fantastyczne warunki do produkowania wysokiej jakości Rieslinga, Hochheim leży dosłownie na 50° szerokości geograficznej, dodatkowo obszar jest chroniony przed zimnym północnym wiatrem przez góry Taunus. Ta lokalizacja sprawia, że w okolicy potrafią dojrzeć lokalne cytryny czy figi. Weingut Künstler jest członkiem VDP, a także posiada certyfikat fair’n’green, organizacji która zrzesza winnice prowadzące swoje uprawy w sposób zrównoważony, bez użycia herbicydów, ale także zwracając uwagę na odpowiedzialność socjalną oraz sprawiedliwe wynagrodzenie dla pracowników, itd. Fajnie.

2018 Riesling Stielweg pochodzi z „pierwszej lokacji“ VDP (czyli odpowiedniku 1er Cru), o tej samej nazwie – Stielweg, znajdującej się na południe od miasteczka Hochheim. To jedna z bardziej stromych lokalizacji w posiadaniu Weingut Künstler (ale do tarasowej organizacji doliny Ahr oczywiście tutaj daleko ;-), na której rosnące winorośle mogą się pochwalić 50 letnią metryką. Podłoże to mieszanka gliny lessowej i piasku. Weingut Künstler to synonim wysokiej jakości Rieslingów, które bardzo często potrzebują dobrych kilku lat, żeby się porządnie rozwinąć. Taki właśnie jest 2018 Stielweg Riesling – zbyt młody, ale z bardzo dobrą podstawą. Oczywiście można pić już teraz i cieszyć się typowym, świeżym, szczupłym charakterem wschodniego Rheingau, ale warto odłożyć kolejną butelkę na półkę i zapomnieć o niej na kilka lat. Nos lekko acetonowy, limetkowo-grejpfrutowy, z nutami białego pieprzu, które kręcą w nosie oraz… nuty szafranowe. W ustach stalowy, cytrynowo-pomarańczowy. Średnie body i wysoka, bardzo przyjemna, zaokrąglona kwasowość.

Ocena: 90/100

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *