2016 “Gallinas y Focas” 4Kilos Vinícola

Gallinas y Focas 4Kilos

Dzisiaj wino, które powstało w ramach fundacji zaangażowanej socjalnie. Za projektem winiarskim 4kilo stoją Francesc Grimalt – enolog znany z Ànima Negra oraz Sergio Caballero – muzyk związany z festiwalem SÒNAR. Nazwa 4Kilos odnosi się do inwestycji jaką obaj panowie ponieśli by wystartować z projektem – 4 miliony peset. Załoga 4Kilos vinícola przeszła niezłą drogę, od pierwszego rocznika robionego w garażu kolegi do własnej Bodegi w Felantix na Majorce, gdzie przebudowali starą stodołę na własne potrzeby. Otwarty umysł i serce we właściwym miejscu to recepta, która zadziałała również dla 4Kilos, których wina dzisiaj są synonimem win z Majorki o fantastycznej jakości.

2016 “Gallinas y Focas” 4Kilos Vinícola

Zdaje się, że to gdzieś na wysokości 2008/2009 roku 4Kilos rozpoczęli współpracę z fundacją Amadip Esment, która wspiera ludzi z niepełnosprawnościami intelektualnymi i upośledzeniami oraz ich rodziny poprzez organizowanie i znajdowanie odpowiednich zajęć i pracy codziennej. Podopieczni fundacji wspólnie z załogą 4Kilos prowadzą założoną na ten cel Bodegę „Gallinas y Focas“ ucząc się wszystkiego o produkcji organicznego wina, od zadań w polu, przez piwnicę po butelkowanie gotowego wina. Owoce na wszystkie wina są zbierane ręcznie i fermentują spontanicznie w dębowych fudrach, przechodzą MLF w 500 litrowych beczkach. Większość kupaży mocno bazuje na lokalnych szczepach. Zarówno nazwa projektu jak i etykiety na tytułowe wina są efektem wspólnej decyzji podopiecznych fundacji. Na pytanie dlaczego „kury i foki“ odpowiadają – „kury są fajne, a foki klaszczą“. 

2016 „Gallinas y Focas“ to pyszny blend Manto Negro i Syrah (90/10), który w 2021 jest w szczycie swoich możliwości oferując genialną równowagę pomiędzy żywymi owocami oraz notami wynikającymi z rozwoju. Czarna jeżyna, suszona czarna porzeczka, cynamon, suszone maliny, lukrecja, płatki róży i poziomki – tańczą i otwierają się z każdą minutą w kieliszku. Pieprzowo-porzeczkowy przedłużony finisz, średnia kwasowość i lekkie body. Ta butelka to nie tylko dobry akompaniament do lekkich dań z pomidorem, ale także jako czysta frajda bez jedzenia. 

Cena: około 20€
Ocena: 92/100

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *