2010 Viña Tondonia Rosado – L. de Heredia Rioja

Viña Tondonia Rosado 2010

Dobra, historia López de Heredia to temat na osoby post na bloga i to raczej długi, więc dzisiaj prosto do rzeczy. 2010 Rosado pochodzi z najlepszej lokalizacji López de Heredia – z Viña Tondonia. 2010 był dosyć problematycznym rocznikiem, który dał mniejsze niż oczekiwano zbiory. Region zmagał się z niskimi opadami oraz zaskakująco niskimi temperaturami w lipcu. W tym roczniku powstało jedynie 20 000 butelek Rosado, na które składa się 60% Garnachy, 30% Tempranillo oraz 10% Viury. Wino dojrzewało w beczkach przez 4 lata, było klarowane białkiem z jajek i leżakowało następnych kilka lat w butelce. Do sprzedaży trafiło w 2020 roku.

Viña Tondonia Rosado 2010

Wino 2010 Viña Tondonia Gran Reserva Rosado bardzo mnie zaskoczyło. Nie byłem pewny czego oczekiwać, ale ogrom i złożoność tego wina zaskoczyła bardzo pozytywnie. Sam kolor przyciąga oko, Maria José López de Heredia ocenia ten odcień jako skórkę cebuli, coś w tym jest. Po otworzeniu i przelaniu do dekantera wino otwiera się bardzo szybko, ale też liniowo – każde 10 minut dodaje kolejnych wrażeń. Nos bardzo złożony, pełny cynamonu, krzemieni, goździków, obitych jabłek, skórki pomarańczy, rodzynek, malin, karmelu, miodu… Można wymieniać bardzo długo. Im dłużej wino oddycha, tym więcej pojawia się kandyzowanych owoców. Długi finisz, wysoki kwas, cudowne wino.

2010 Viña Tondonia Gran Reserva Rosado to jedno z tych win, które można wrzucić do kategorii „doświadczenie“, wino do kontemplacji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *