2016 “Die Burg” Riesling – Lebenshilfe e.V.

Die Burg 2016 Riesling Lebenshilfe

Lebenshilfe ma swoją siedzibę w Bad Dürkheim, okolice tego kurortu obfitują w wiele pełnych, beczkowanych Spätburgunderów. Ja tą okolicę nazywam niemieckim zagłębiem pinotowym. Mówimy tutaj o solidnie zbudowanych Pinotach, często mocno beczkowanych, skoncentrowanych, a od niektórych producentów te wina mogą leżeć latami i z każdym kolejnym rokiem, z każdą kolejną butelką po prostu zyskiwać. Do recenzji Spätburgundera od Lebenshilfe mam już kilka podejść, ale nie dlatego że są złe – wręcz przeciwnie – mało kiedy trafiam na tak żywe niemieckie pinoty, więc w efekcie zanim zacznę pisać to butelki już nie ma. 

Jednak dzisiaj tematem głównym jest duży Riesling z Wachenheimer Schlossberg. Z tej lokalizacji wychodzi dużo fantastycznych białych win od uznanych producentów, przykładowo genialny Riesling od Eymanna lub Odinstala. Lubię wina, za którymi jest jakaś konkretna historia. Czasami są to dosyć trudne historie, jak np. Gorgona, a czasami jest to poświęcenie by zrobić coś dobrego, a przy tym piękne wino. Fundacja Lebenshilfe jako grupa winiarzy działa od lat 80, jak sami przyznają od samego początku było jasne, że produkcja win musi odbywać się niskointerwencyjnie i w zgodzie z naturą. Ponadto, winiarze angażują się socjalnie ucząc i zatrudniając przy produkcji wina osoby z niepełnosprawnościami, zwiększając szansę na zatrudnienie w branży, stabilniejsze życie i pomoc rodzinom.

Die Burg 2016 Riesling Lebenshilfe

„Die Burg“ pochodzi z malutkiej parceli leżącej zaraz w cieniu ruin zamku Wachtenburg. Na to wino składają się absolutnie najlepsze owoce, które przechodzą oczywiście ręczną selekcję, a ponadto są fermentowane i dojrzewają osobno w dużych dębowych beczkach. 2016 „Die Burg“ Riesling cieszy oko od pierwszych chwil pięknym, głęboko cytrynowym, pełnym kolorem. Nos atakują dojrzałe owoce cytrusowe (pomarańcza, grejpfrut), ale też dojrzałe czerwone jabłko i nutka wanilii. W ustach wrażenia pełnego body oraz dodatkowe aromaty mokrego granitu oraz ziół (tymianek?). Średnia kwasowość i 12,5% alkoholu są transportowane z kremową strukturą i pozostawiają długi cytrusowy finisz. 

Piękny Riesling z parceli klasy GG za ledwie 20€! 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *