2019 “Ami-Amis” – Christophe Lindenlaub

Christophe Lindenlaub "Ami-Amis" 2019 Pinot Noir Pinot Gris Alzacja

Alzacja to niesamowicie ciekawy i jednocześnie skomplikowany winiarski region, mimo że na pierwszy rzut oka może się tak wcale nie wydawać. Ten region, podobnie jak w Niemczech, powoli przeżywa pewnej formy transformację – producenci, którzy są na rynku od dziesiątek, a czasami setek lat zaczynają oddawać stery swoim dzieciom, którzy dorastając i żyjąc w czasach dysrupcji technologicznej, wątpienia w zastany ład i, w tym przypadku, w tradycyjne metody produkcji wina – zaczynają zmieniać winne portfolio czasami w dosyć radykalny sposób.

Christophe Lindenlaub przejął stery od swojego ojca, który prowadził winnicę w sposób tradycyjny, a która działa od 1759 roku. Christophe od samego początku był przekonany, że konwersja na uprawę organiczną jest dla niego jedyną drogą, nawet jeżeli jego ojciec był wobec tego zamiaru sceptyczny. Wpływ Patricka Meyera, czyli alzackiej szarej eminencji naturalnych producentów, napędził Christophe’a by iść jeszcze bardziej naturalistyczną drogą. Dzisiejsze portfolio z około 12 hektarów winnic położonych na wzgórzach niedaleko Dorlisheim i Mutzig przekłada się na niecałe 20 różnych win, a każde z nich oferuje zupełnie inny, unikalny charakter. 

“Ami-Amis” to wino tzw. hybrydowe, powstało w wyniku niskointerwencyjnej wspólnej winifikacji Pinot Noir oraz Pinot Gris. To wino jest ciekawą pozycją nie tylko ze względu na aromaty, ale również ze względu na użyte szczepy. Pinot Gris to z jednej strony bardzo ważny szczep w Alzacji, którzy przy okazji jest mutacją Pinot Noir (Pinot Noir od wielu lat powoli, ale sukcesywnie wschodzi w tym regionie). Niektórzy mówią, że dzisiejsze warunki klimatyczne w Alzacji odpowiadają temu co było 20 lat temu w Burgundii (Beaune). Temat szczepów i jak one były i są mylone i etykietowane zupełnie inaczej niż powinny, to też dobry temat na osobny artykuł. W przypadku “Ami-Amis” oba szczepy były zebrane w połowie września i macerowane razem przez 7 dni, by następnie fermentować i dojrzewać przez 9 miesięcy w stali (50% PN, 50% PG). 

Ami-Amis” jest pełne czerwonych owoców, od wiśni poprzez maliny i poziomki, aż po czerwoną porzeczkę. Obok owoców, odnajdujemy w nim charakterystyczną ziemistość Pinot Noir. Średnia kwasowość nie jest zbyt nachalna, co powoduje, że jest to wino o świetnym charakterze, by po prostu otworzyć butelkę i dolewać do kieliszka aż się skończy, a kończy się szybciej niż się to może wydawać. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *