2017 “La Création” – Domaine Usseglio & Fils

Domaine Usseglio La Création 2017

Zacznę od tego, że to wino to jedno z największych winnych zaskoczeń tego roku. Domaine Usseglio zostało założone w 1931 przez Francisa Usseglio, imigranta z Piemontu, który osiadł w Châteauneuf du Pape i zaczął produkować własne wino w 1948 roku. Aktualnie winnica, czy raczej suma parceli (24 hektary) uprawiane są w pełni organicznie, zgodnie z zasadami biodynamicznymi, a wszelaka interwencja w wina Stéphane Usseglio jest tak minimalna jak to tylko w danym roczniku możliwe – zarówno w winnicy, jak i w piwnicy. 

La Création“ to bardzo specjalne wino – zarówno w produkcji jak i w kieliszku. To 100% Grenache, jednak dokładnie połowa winogron użytych do producji tego wina pochodzi z „lewego brzegu“ z Lirac, natomiast druga połowa z „prawego brzegu“ z Châteauneuf du Pape, wiek winorośli to przedział pomiędzy 50 – 70 lat. Wino po fermentacji w betonie, dojrzewało w amforze z terrakotty, nie było filtrowane i powstało jedynie 3000 butelek. Jak wszystkie eksperymentalne wina tego producenta – zostało wypuszczone na rynek jako vin de France. 

2017 „La Création“ to naprawdę niesamowity egzemplarz Grenache. Stabilne, eleganckie, piękne wino. To wino to jeden z tych przykładów, które zapamiętuje się na długo i kojarzy jako prawdziwe winne „doznanie“. Jagody, wiśnie i maliny zgrabnie tańczą, a miękkie okrągłe taniny i wysoka kwasowość dopełniają obrazu i sprawiają, że jest to wino kompletne. Otwiera się dumnie, goździkowo i kwiatowo. Nieoczywisty południowy Rodan! 

Cena: około 35€.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *