2019 Alba Mixtura – Dlúhé Grefty

Alba Mixtura Dlúhé Grefty

Jaroslav Tesařík stoi za marką Dlúhé Grefty (czyli długie rzędy winorośli w winiarni), marką która jest bardziej obca na naszym własnym europejskim polu niż w Ameryce. Zresztą Amerykanie inwestowali w produkcję wina w Czechach nie od wczoraj, więc z drugiej strony pozaeuropejska popularność win Tesaříka nie powinna specjalnie dziwić. Szczególnie, że Jaroslav przez coraz więcej konsumentów postrzegany jest jako prawdziwy czarny koń morawskiego winiarstwa. 

Długie rzędy winorośli Jaroslava Tesaříka mieszczą się w Mutěnice, nieopodal granicy z Austrią i Węgrami, na terenie niegdyś należącym do Austro-Węgier. Wina w okolicy jest dosyć dużo, jednak Jaroslav wraz z rodziną postanowili skoncentrować się na organicznym i naturalnym winiarstwie oraz na poszukiwaniu prawdziwego terroir Mutěnice. Rodzina Tesařík robi około 5000 butelek rocznie pochodzących z 8 małych parceli (sumarycznie około 1,5 hektara), które rozchodzą się w nadzwyczajnym tempie. 

Alba Mixtura Dlúhé Grefty

Alba Mixtura 2019 to blend Sauvignon Blanc oraz Rieslinga (Ryzlink rýnský), pierwszy szczep był zebrany we wrześniu, drugi musiał jeszcze odczekać do idealnego momentu do października. Oba szczepy były fermentowane osobno, a przedłużona maceracja w przypadku Sauvignon Blanc nadaje winu ten piękny bursztynowy kolor. Po 8 miesiącach dojrzewania w dębie – zostało zabutelkowane w maju. Alba Mixtura to wino niefiltrowane, które od razu po otworzeniu nadaje się do picia, jednak lekka dekantacja pozwala rozwinąć skrzydła i nagradza naszą cierpliwość prawdziwą orkiestrą aromatów: od limetki po brzoskwinie, aromaty kwiatowe lub pszczeli wosk czy balsamiczne nuty. Wino oferuje piękną, gładką strukturę – nie jest oleiste lecz gładkie niczym kaszmir. Piękna sprawa, polecam gorąco!  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *