2018 “SP68 Bianco” Occhipinti

SP68 Occhipinti

Nazwisko Occhipinti powinno być już bardzo dobrze znane fanom południowo włoskiego wina. Nie tylko za sprawą Arianny Occhipinti, ale również ze względu na COS – znaną winiarnię produkującą od 1980 roku, której współzałożycielem jest wujek Arianny – Giuseppe Occhipinti. Jednak etykieta Occhipinti nie ma absolutnie nic wspólnego z COS, to kompletnie autorski projekt Arianny, która od lat uznawana jest z czystym sercem jako jedną z pionierów myśli biodynamicznej na Sycylii. W 2011 roku, (gdy miała 24 lata) jedno z jej win – Frapatto, otrzymało najwyższe wyróżnienie od Gambero Rosso, a właśnie m.in. “SP68 Bianco” było oferowane przez Massimo Bottura jako idealny towarzysz Risotto w Osteria Francescana.

Arianna to prawdziwy naturalistyczny wunderkind Sycylii. Wszystkie jej wina są winami w pełni naturalnymi, tworzonymi zgodnie z założeniami biodynamiki. Chociaż ona sama nie lubi etykietować win metodami czy filozofią, przyznaje że jej wina to przede wszystkim rezultalt pracy z absolutnym poszanowaniem natury: “From a respected soil comes a respectful wine“.

Arianna Occhipinti
Zdjęcie ze strony winnicy

SP68 Bianco” to kupaż 60% Moscato di Alessandria (szczep znany również jako Zibibbo) i 40% Albanello. Sam muskat aleksandyjski używany jest głównie do produkci słodkich win, to antyczny szczep, którego podchodzenie oceniane było jako egipska Aleksandria (skąd miałby również czerpać nazwę). Aktualne badania genetyczne zaprzeczają temu jednak tej tezie i wskazują, że pochodzi właśnie z południowych Włoch (Sycylia lub Sardynia), bądź z Grecji. Albanello, to szczep pochodzący właśnie z Sycylii, kultywowany głównie na południu wyspy, chociaż również powoli wymierający. Wcześniej używany do produkcji słodkich win, dzisiaj kupażowany głównie z Grillo i innymi lokalnymi szczepami w ramach apelacji Eloro Bianco DOC.

SP68 Occhipinti

Spontaniczna fermentacja na dzikich drożdżach wraz z 15 dniową maceracją zaszła w betonowej kadzi. Wino dojrzewało przez 6 miesięcy w tym samym środowisku oraz przez miesiąc w butelce. Wyraziste aromaty pomarańczy, moreli, miodu oraz kwiatu lipy dosłownie wyskakują z kieliszka. W ustach pięknie zrównoważone średnią kwasowością oraz słonym charakterem, który od razu przywodzi na myśl nadmorską, wyspiarską aurę. “SP68” to eleganckie wino, wypełniające usta po brzegi. Pozostawiony długi finisz nie pozwala o sobie zapomnieć.

Ariannie Occhipinti udało się przedstawić dwa lokalne szczepy, które zazwyczaj używane są do innego stylu win, nie tylko w swojej naturalnej szacie aromatycznej, ale jako wino wytrawne z cukrem na poziomie 1,8 g/l i tylko z 12% ABV. Ariannę ciężko znaleźć na zdjęciach bez swojego charakterystycznego szerokiego i szczerego uśmiechu, właśnie taką samą reakcję wywołuje białe “SP68” – szeroki uśmiech i automatyczne przełączenie w sycylijski relaks. Wino naturalne o takiej precyzji, za taką cenę to jak podarowane.

Ocena: 93/100
Cena: 16€

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *