2016 “Laeneo” – Tenuta di Fessina

Laeneo Nerello Cappuccio

W sycylijskim winie można zakochać się bardzo łatwo. Przynajmniej w moim przypadku było to bardzo szybkie. Poza wieloma międzynarodowymi szczepami kultywowanymi na tej gorącej południowej wyspie, cztery lokalne szczepy przebiły się do świadomości smakoszy wina na całym świecie – dobrze znane białe Carricante i Catarratto oraz czerwone Nerello Mascalese. Ten czerwony szczep posiada jeszcze swojego mniej popularnego brata – Nerello Cappuccio i to właśnie on jest gwiazdą tego tekstu.

Tenuta di Fessina
Tenuta di Fessina

Z charakteru Nerello Cappuccio jest trudniejszy, ciemniejszy i twardszy niż wspomniany brat Mascalese. Cappuccio często pojawia się jako w kupażach wspomagając kolorem i dając dodatkowe warstwy aromatyczne. Mimo to, aktualnie jedynie pięć sycylijskich winnic zdecydowało się na produkcję win w 100% z Nerello Cappuccio, jedną z nich jest Tenuta di Fessina.

Historia tej dosyć małej winnicy zaczyna się na dobrą sprawę w 2007 roku, gdy właścicielka – Silvia Maestrelli – spróbowała Guardioli z Tenuta delle Terre Nere 2004 Etna Rosso. Sama przyznaje, że to wino zmieniło jej życie. Dziełem czystego przypadku natrafiła na 7-hektarową parcelę na sprzedaż w Rovittello pod północnym zboczem wulkanu. Winorośle już wtedy były posadzone wzdłuż wschodniego brzegu spływu lawy z 1911 roku. Dzisiaj do Maestrelli należą trzy różne parcele pokazujące różne aspekty i ekspresje wulkanu – Rovittello na północnym stoku, Biancavilla na połudiowym oraz Milo od wschodniej strony.

Na butelkę 2016 “Laeneo” składają się winogrona pochodzące z jednej lokacji – z Biancavilla (Contrada Manzudda) z południowym aspektem. Parcela ma 1,5 hektara, winorośle były posadzone w 1970 roku na wysokości 900 metrów nad poziomem morza. Tenuta di Fessina wypuściła z tej winnicy 100% Nerello Cappuccio po raz pierwszy w 2009 roku. Fermentację (na skórkach) w stali poprzedza 3 dniowa zimna maceracja, zabutelkowane wino dojrzewa minimum 12 miesięcy przed wypuszczeniem do sprzedaży.

Laeneo Nerello Cappuccio

Nerello Cappuccio w ekspresji proponowanej przez Tenuta di Fessina to właśnie ten typ czerwonego wina, który w mojej głowie jest pewnego rodzaju synonimem wulkanicznego wina z Etny. Nie jest to proste, oczywiste wino, to naprawdę trudny przeciwnik. Intensywny rubin oraz twarde aromaty – kamieniste, dymne, smoliste przywodzą na myśl czarną panoramę szczytu Etny oraz… zardzewiałe gwoździe. To nie wszystko co “Laeneo” nam oferuje, tym ciężkim tematom wtórują noty ziół, świeżych wiśni i czerwonej porzeczki.

“Laeneo” to wino, które ma w sobie coś eleganckiego, ale jednocześnie jest takim drobnym bandytą. Oferuje potężną dawkę unikalnej mineralności, którą ciężko pomylić z innym terroir. Wino ma charakter, który spokojnie pozwoliłby na odczekanie jeszcze kilku lat przed otworzeniem butelki, ale to właśnie ten twardy, chropowaty charakter powoduje, że “Laeneo” jest tak specjalne. Nie warto czekać, to niespokojna osobowość Etny zamknięta w butelce.

Ocena: 90/100
Cena: 18 €


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *