2016 l’Original – Marc Barriot

Marc Barriot l'Original 2016

Wina Marca Barriota to prawdziwe klasyki na rynku win naturalnych. Jakiś czas temu zupełnym przypadkiem udało mi się trafić na butelkę “Le Trouble Fait” (swoją drogą genialne wino), więc gdy tylko w lokalnym sklepie pojawił się “l’Original” nie pozostało nic tylko dokonać zakupu. 

“L’Original” to receptura, która z roku na rok się zmienia reagując na warunki, które winorośle miały w danym roku. Rocznik 2016 to czyste warietalne Macabeu, 2018 był w 20% zbudowany z Syrah, natomiast  2017 i 2019 to 20% Merlot.  Ciekawostka: Marc posiada 12 hektarów, z czego 10 to szczepy czerwone, 2 to szczepy białe, a jednak dobre 90% jego win jest białe. Czerwone winogrona są zbierane w niskiej dojrzałości i ostrożnie zgniatane, tak by sok miał tak mało koloru jak się uda.

Marc Barriot l'Original 2016

2016 “l’Original” ma w sobie moc owocu (biała brzoskwinia, gruszka, melon), ale jest przy tym również porządnie kwasowe, co z jednej strony wpływa na odczucie świeżości i mineralności wina, ale również dając potencjał na starzenie. Wino jest spontanicznie fermentowane na skórkach w drewnie przez okres około 90 dni, a następnie dojrzewa (również w drewnie) przez 8 miesięcy. Aktualne roczniki są fermentowane i dojrzewają w cementowych kadziach.

Ocena 2016 l’Original: 88/100
Cena: okolice 15 €

Jeżeli chcielibyście przeczytać o innym winie z Roussillon wartym polecenia, spójrzcie na powiązane posty, gdzie dowiecie się więcej na temat “Le Jouet” z Domaine des Enfants, którzy tworzą prawie, że rzut beretem od Marca Barriota i Matassy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *