2018 “Finca a Pedreira” Albariño

Bodegas Fulcro to (relatywnie) mały i młody producent, siedziba znajduje się na malowniczym wybrzeżu w prowincji Pontevedra, w apelacji Rías Baixas. Do Fulcro należy kilka małych winnic zlokalizowanych w różnych miejscach, dzięki czemu każde wino to absolutnie różne ekspresje terroir. Wina są produkowane przy minimalnej interwencji, właśnie po to, żeby jeszcze mocniej podkreślić wpływ lokalizacji i pracy z roślinami na zawartość butelki.

Dzisiejsze wino pochodzi z “Finca a Pedreira”, która jest zlokalizowana w Meaño. Podłoże granitowe z dużą ilością kwarcu i miki, co ciekawe – podłoże bez interwencji od przeszło 7 lat, a winorośle z średnim wiekiem 40 lat. Ręczny zbiór (co zresztą w Rías Baixas nie jest niespodzianką ;-)), fermentacja w stali i 400-litrowych beczkach sosnowych, 8 – 10 miesięcy starzenia. 

2018 Albariño z Finca a Perdreira, to piękne, zwiewne, rześkie i świeże wino. Wytrawne z wysoką kwasowością, mineralne, słone co przy takim podłożu nikogo nie powinno zaskoczyć, absolutnie piękna ekspresja! Aromaty brzoskwini, cytrynowe i grejpfrutowe współgrają mistrzowsko. 

Pierwszy raz piłem to wino w Berlinie, późno w nocy po pierwszym dniu RAW Wine w ubiegłym roku. Mimo późnej godziny, ogólnego zmęczenia (;-)) to Albariño zapadło bardzo w pamięci. Gdy zobaczyłem butelkę w lokalnym sklepie z winem, nie zastanawiałem się dwa razy i polecam to samo. Absolutnie piękne, świeże wino! 

W Niemczech w sklepach w przedziale 10 – 12€, warte każdego centa, a gdyby cena była dwa razy wyższa, przy tej jakości też bym się nie zastanawiał. Takie białe to jest coś!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *