2014 “Tinto Especial” Enate

D.O.P. Somontano należące do prowincji Huesca to dosyć mały region leżący praktycznie u podnóża Pirenejów. Ledwie kilkanaście kilometrów od siedziby Bodega Enate zaczyna się zapierający dech park narodowy Guara.

Bodega Enate działa od 1992, a prowadzący Jesus Artajona zebrał sporo doświadczenia ucząc się w regionie Bordeaux, gdzie pracował m.in. dla Chateau Margaux. Teraz tą cenną wiedzę i doświadczenie używa przy robieniu wina w Bodega Enate. Nikogo nie powinen dziwić bordoski (jest takie słowo? :D) sznyt win. Poza winem Enate to także galeria sztuki. Od początku istnienia Bodega Enate, obok wina sporo uwagi poświęcane jest kolekcjonowaniu dzieł hiszpańskiej sztuki współczesnej, które można również podziwiać podczas wizyty i degustacji wina na miejscu w Salas Altas, a także na etykietach win.

Dość o winnicy, do rzeczy, do wina! Tą butelkę dostałem od kolegi z pracy w ramach podziękowania za pożyczenie maszyny do gotowania Sous-Vide. Podziękowania w takiej formie przyjmuję zawsze chętnie. Generalnie wino przyjmę zawsze chętnie; Enate Tinto Especial 2014 to kupaż 40% Tempranillo, 40% Merlot i 20% Cabernet Sauvignon. Stabilne 14,5% ABV pięknie zintegrowane, nie pali gardła, a moc czuć dopiero po opróżnieniu kieliszków 😉 winnica działa rzekomo zgodnie z zasadami uprawy organicznej, ale nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej wzmianki, więc potraktujmy to jako ciekawostkę

Czarna porzeczka jest obecna, ale nie gra pierwszych skrzypiec. Robi to zdecydowanie mocno obecny pieprz. Fantastyczne wino, eleganckie, wytrwane z lekką taniną i dobrą kwasowością. Krótko i na temat: pyszne. W Niemczech dostępne w cenach w okolicy 10€. Pyszne i tanie wino.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *