NV “Piu Piu” Kettern + Niepoort

Wiesław Myśliwski w „Traktacie o łuskaniu fasoli“ napisał – „układ przypadków to właśnie przeznaczenie“. Przeznaczenie, bo jak inaczej nazwać przypadkowe zapoznanie się Philippa Ketterna, winiarza z Mozeli, z Dirkiem van Niepoortem podczas degustacji win prawie 10 lat temu gdzieś na karaibach. Miłość Dirka van Niepoorta do niemieckiego Rieslinga nie jest tajemnicą, więc naturalnie znaleźli wspólny język. Zupełnie przypadkowe spotkanie w innej części świata dało podwaliny do startu wspólnego projektu Kettern + Niepoort właśnie nad Mozelą. Dla wspólnego projektu wybrane zostały niektóre z parceli Ketternów, tylko te które są prowadzone organicznie. Cel współpracy dwóch winiarskich rodzin był bardzo jasny – niskointerwencyjne wino znad Mozeli, które otrzymuje tyle czasu i atencji ile faktycznie potrzebuje, niech terroir sam się broni. 

„Piu Piu“ to cholernie zaskakujący Pet-Nat. To wino pokazuje idealnie jakie niekonwencjonalne szaty potrafi przybrać Riesling budowany na solidnej bazie – fantastycznej lokacji, zdrowej winnicy, wyśmienitych owocach oraz potężnej wiedzy i doświadczeniu.  Spójrzmy prawdzie w oczy, Pet-Naty to są generalnie wina proste jak drut, wpadają na lato, sprawiają frajdę i raczej nie są zapamiętywane na dłużej, chyba że poprzez rzeczy inne niż smak – np. wybuchają tak, że większość wina kończy wszędzie tylko nie w kieliszku.  

Panowie Dirk i Daniel Niepoort oraz Philipp Kettern zamknęli terroir mozelskiego Grand Cru – Piesporter Goldtröpfchen w butelce w nieoczywistym stylu. „Piu Piu“ potrzebowało 4 lat (!!!), żeby pojawić się na rynku i cieszyć podniebienia. Owoce fermentują i dojrzewają częściowo w kilkudziesięcioletnich mozelskich fudrach oraz w stali przez 2 lata, a następnie są butelkowane i odłożone na kolejne 2 lata. Zaskakująco złożony, a przy tym precyzyjny mozelski Riesling, który łączy dwa światy. 

Pięknie złożony nos – od aromatów miodowych, poprzez brzoskwinię, żółte jabłko po grejpfrut. Paleta zdecydowanie zdominowana przez cytrusy pokazuje również trochę zielonego jabłka. Wysoka kwasowość nie jest przeszywająca – złożona i linearna. Petillance wtóruje kwasowości pokazując konsystencję i konsekwencję. 

Cena: 18€
Ocena: 92/100 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *