2019 “Pinot Noir” Enderle & Moll

Badeńskie wina potrafią być bardzo podręcznikowe, niektórzy nazywają Badenię „Toskanią Niemiec“, ale to określenie ma tyle samo sensu co Lubuskie będące „Toskanią Polski“. Teoretycznie już przez ten głupi stereotyp można sobie wyobrazić co trafia z butelki do kieliszka w tym regionie. Teoretycznie, bo na szczęście pojawia się w Badenii coraz więcej winiarzy, którzy idą pod prąd i robią wina zgodnie ze swoim wewnętrznym „ja“ i potrzebą eksperymentowania. Sven Enderle i Florian Moll poznali się w szkole – we Fryburdzkim Państwowym Instytucie Wina, gdzie bardzo szybko okazało się, że mają bardzo podobne pomysły dotyczące produkcji wina. Okolice 2007 roku to moment, w którym zaczęli faktycznie odkupować małe niechciane parcele w Schwarzwaldzie, które skrywały w sobie zdrowe kilkudziesięcioletnie winorośle. Enderle & Moll wciąż operują przede wszystkim na ledwo 6 hektarach produkując wina, które w ciągu kilku lat urosły to rangi kultu i de facto często jest po prostu ciężko ich wina dostać ze względu na małą produkcję i popyt na wszystko co nosi nazwiska tych winiarzy na etykiecie.

2019 „Pinot Noir“ Enderle & Moll to piękny, delikatny i lekki Pinot Noir, którego owoce pochodzą z około 30-letnich winorośli rosnących na podłożu piaskowo-wapiennym. Pinot zdecydowanie bardziej Alzacko-Burgundzki niż typowo Badeński. Ręczny zbiór i selekcja owoców odbył się we wrześniu, po czym owoce w całych kiściach fermentują przez miesiąc i dojrzewają przez około rok czasu w używanych Burgundzkich beczkach. Przy butelkowaniu dodawana jest minimalna ilość SO2.

Dla mnie wina Enderle & Moll są po prostu zjawiskowe, lekkość niespotykana w mocnym Badeńskim słońcu. Nietypowy niemiecki Pinot, wiśniowo-truskawkowo-poziomkowy na nosie, w akompaniamencie goździków i palonego drewna. Podobnie jak @mag.wine.80 odnotowałem lekką lotną kwasowość, która po prostu się ulatnia przy krótkiej dekantacji. W ustach lekkie, jednak ze średnim body (średnio wypełniające), aromatycznie przede wszystkim wesołe poziomki i cierpkie czereśnie. Taniny średnie, kredowe, lepkie, rozproszone, gładkie. Kwasowość średnia. Piękne wino ze średnio-długim zakończeniem pozostawiając na języku nuty czarnego pieprzu, którzy przypomina, że czas nalać kolejny kieliszek. Pięknie zrównoważone, lekkie i przyjemne wino. 

Ocena: 92/100
Cena: 21€

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *