2018 “A Lisa” Bodega Noemia Malbec

odega Noemìa to mikrobodega (1,5 ha) w Patagonii w Argentynie. Mikrobodega z potężnym zapleczem, bowiem założycielami tego projektu jest Noemi Marone Cinzano (tak, to Cinzano), wraz z Hansem Vinding-Diersem, który z winem dosłownie się wychował. Hans Vinding-Diers dorastał i uczył się fachu w Bordeaux na posiadłościach jego rodziny – Château Rahoul oraz Château de Landiras w Graves. Noemi M. Cinzano, poza wermutami, kojarzona jest chyba najbardziej z Tenuta di Argiano oraz z aferą Brunellopoli (pogooglujcie ;-). 

„A Lisa“ to podstawowe wino tejże Bodegi, składające się z 90% Malbeca, 9% Merlota i 1% Petit-Verdota. To jedyne wino z oferty Noemìa, na które owoce są kupione od lokalnych rolników. „A Lisa“ to również ewenement jeżeli chodzi o użycie drożdży – wszystkie pozostałe wina są fermentowane spontanicznie na dzikich drożdżach – natomiast ten podstawowy kupaż fermentuje na drożdżach z laboratorium. Fermentacja zachodzi w otwartych drewnianych kadziach, częściowo w cemencie i stali, a dojrzewanie w 600 litrowych dębowych opalanych kadziach.

Pomimo tego, że „A Lisa“ to fajna indykacja tego czym może być patagoński Malbec, w przypadku tej podstawowej etykiety możemy niestety oczekiwać jeszcze większą wariację jakościową pomiędzy butelkami niż normalnie – właśnie ze względu na pozyskiwanie owoców. Wino o pięknym kolorze, mocnym pigmencie, wysokim świetnie zintegrowanym alkoholu i zaskakująco lekkiej taninie. Aromatycznie królują tutaj czarne owoce, z lekkim niuansem czerwonych owoców. Zaskakująco chłodne wino o wyrównanej, średniej kwasowości. Niestety całościowo ujęte – bardzo chaotyczne. 

„A Lisa“ swojego czasu była dostępna w Biedronce (2017/2018) i później słuch po nim zaginął. Cenowo to wino jest pozycjonowane w okolicach 25€, myślę że nie jest warte swojej ceny. Wcześniejsze roczniki były ciekawsze, równiejsze. Pozostałe wina Noemii są po prostu cholernie dobre, jednak cenowo przynajmniej dwa razy wyżej niż “A Lisa”. Ich topowy Malbec cenowo jest w sąsiedztwie „Malbec Argentino“ Zapaty, jednak w tym pojedynku – moja preferencja leży przy Noemi. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *