2019 “Chenin Blanc” – Wildeberg Terroirs

Wildeberg to mały producent umiejscowiony w niesamowicie pięknej scenerii we Franschhoek, w małej dolinie pomiędzy kilkoma rezerwatami przyrody. Ich winnice rozsiane są w okolicy oraz w szerzej rozumianym Coastal Region w różnych terroir, tym razem przyjrzymy się Chenin Blanc z serii Wildeberg Terroirs.

Winorośle, które dały owoce na to 2019 Paarl Chenin Blanc mają 42 lata, trenowane są jaki niski krzew (bush vine) i rosną w bardzo ciekawym terroir w lokacji Smuts Block, która znajduje się pomiędzy Table Mountain oraz Paarl. Smuts Block to mała „wyspa“ bogata w granit, pośród oceanu piaszczystych gleb. Winorośle są uprawiane bez irygacji, zbiory są dokonywane ręcznie, a wino jest robione niskointerwencyjnie ze spontaniczną fermentacją.

2019 Chenin Blanc Wildeberg Terroirs oferuje bardzo przyjemną, oleistą fakturę i pełne body. Usta i nos wypełniają aromaty cytrusowe, egzotycznych owoców, ale również kamieniste czy nawet stalowe. Mamy tutaj dojrzałą marakuję, świeżego banana, ale również brioche, wanilię, miód akacjowy i kandyzowanego grejpfruta. Średnia kwasowość, długi finisz. Bardzo ciekawe wino, z pięknymi czytelnymi aromatami, które niestety lekko wypada z równowagi przez wysoki alkohol, który po prostu lekko pali, przez co znowu całość traci na elegancji. Etykieta mówi o 14%, wg mnie może to być spokojnie 0,5 do 1% więcej. Nie jestem do końca przekonany czy z dalszym leżakowaniem alkohol się lekko ustabilizuje i czy faktycznie wino się rozwinie. Chenin Blanc z Loary potrafi się pięknie i długo starzeć. Myślę, że to wino po prostu nie ma tego potencjału, więc kupno drugiej butelki sobie daruję. Szkoda, gdyby nie zbyt wysoki alkohol, to byłoby naprawdę fantastyczny południowo afrykański Chenin Blanc do picia na teraz.

Ocena: 84/100

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *