1987 “Barolo” – Marchesi di Barolo

1987 Marchesi di Barolo "Barolo"

Jeżeli weźmiemy pod uwagę szerszy horyzont producentów Barolo, Marchesi di Barolo wygląda na relatywnie młode przedsięwzięcie. Przeszło 200 lat historii od założenia winnicy w 1806 roku, wiele francuskich wpływów, eksperymentów, drobnych ulepszeń i dzisiejsza linia win Marchesi di Barolo to tradycyjne wina jakich można oczekiwać z Piemontu z regionu Barolo. Wina Marchesi di Barolo dzisiaj otrzymują rok rocznie dobre noty od różnych krytyków, zarówno jak Suckling, jak i Gambero Rossi. Marchesi di Barolo rezygnują i produkują wina od początku swojej działalności w mieście Barolo, znajdujące się dosłownie pomiędzy La Morra oraz Novello.

Po otworzeniu wino potrzebowało dobrych 5 godzin, by się porządnie obudzić i ustabilizować, jednak po otwarciu butelki pierwszy nos znalazł oddech dojrzałych wiśni. Po upływie około 2 – 3 godzin, wino się naturalnie zmieniło, jednak wciąż było szczelnie zamknięte w sobie i nie powalało niczym, ani w nosie, ani w ustach. Czwarta godzina dekantowania zaczęła przywracać nadzieję, by po piątek godzinie zacząć oferować piękne doświadczenie. Nos pełny drewna, czereśni, suszonych wiśni, aronii, czegoś wędzonego, czego nie mogłem idealnie znaleźć (wędzony ser może?), ale także wciąż typowe aromaty Nebbiolo – glina, kwiat róży, trochę ziemiste. W ustach harmonia suszonych czerwonych owoców, nuty herbaciane, a także… suszone kwiaty róży. Kojarzycie te takie paczki z suszonymi kwiatami róży, które niektórzy lubią wkładać do szafy? Moja babcia wciąż to robi, i to jest dokładnie ten aromat – paczka suszonych kwiatów z szafy. Taniny miękkie, delikatne, okrągłe i powolne, ale wysokie. Kwasowość średnia-, wino z pięknym finiszem leniwym, długaśnym jak przeciągający się kot (albo chart ;-)).

Piękne Barolo, piękne doświadczenie. Wino kupiłem na aukcji za około 50€. Dojrzałe wina Marchesi di Barolo, również roczniki z lat 1960 – 1980 są relatywnie łatwo dostępne, więc myślę że będę próbował i kolejnych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *