O wiele więcej niż 1,5 litra

Duże butelki

Butelki wina o pojemności 750 ml są zdecydowanie najbardziej popularne i najszerzej dostępne. Czasami pojawiają się połówki 375 ml lub lubiane, ale jeszcze mniej popularne butelki o pojemności 1,5 litra czyli Magnum. Jednak tylko ustandaryzowanych wielkości jest jeszcze więcej, zdecydowanie więcej niż może się wydawać – i wszystkie wciąż są w produkcji i sprzedaży.

Na pewno czasami rzucają się wam w oczy butelki o pojemnościach kilkukrotnie przekraczających 1,5 litra. Często kupowane przez różnorakie restauracje, ustawiane w strategicznym, widocznym miejscu co ma za cel marketingowy krzyk “wino!”. Równie często, te butelki, które wyglądają jak małe bomby lub torpedy nigdy nie są otwierane lub otwierane, a połowa ostatecznie się psuje i jest wylewana. Nie można zaprzeczyć jednego – te butle faktycznie przyciągają wzrok jak magnes. O jakich butlach mówię? – 6, 9 i wiele więcej litrów.

Już przy okazji artykułu o Coravin (klik) lekko liznęliśmy temat oksydacji wina, czyli zmiany charakterystyki poprzez kontakt z powietrzem. Zasada jest bardzo prosta – im mniejsza butelka, tym starzenie wina w butelce (również kontakt z powietrzem) większy. To znowu oznacza, że wino w małej butelce szybciej osiągnie (lub przekroczy) maksymalny czas, gdy jeszcze ma sens je pić. To znaczy również, że nawet jeżeli butelka 750 ml straciła już cały swój potencjał – Magnum i większe może mieć w sobie jeszcze jakiś czas życia. Teoretycznie im większa butla – tym więcej (ale nie bierzmy tego zero-jedynkowo).

Na jakie wielkości można się natknąć i jakie dane pojemności mają nazwy? Skupię się tylko na tych, które faktycznie się pojawiają na Europejskim rynku. Pomijam celowo jednorazowe, okazjonalne i amerykańskie pojemności.

PojemnośćNazwaDodatkowe informacje
0,25ChopinPopularne małe buteleczki z szampanami, również sekty i cava
0,375DemiDosyć popularna wielkość
0,620ClavelinStandardowa pojemność vin jaune
0,750StandardWszyscy znamy te butelki 😉
1LitrPojawiają się w Austrii i Niemczech, chociaż coraz mniej
1,5MagnumStandardowa pojemność na 2 osoby 😉
2,25Marie JeannePotrójny standard, widywany tylko w Bordeaux
3JeroboamWielkość spotykana w Szampanii, Bordeaux (również jako 4,5l) i Burgundii
4,5Jeroboam / RehoboamSzampania i Burgundia
6ImperialZnów właściwe dla Bordeaux
9Salmanazar
12Baltazar
15Nabuchodonozor
18Melchior
20Salomon
27Goliat
30Midas

Spora część nazewnictwa, bo od 3 litrów pojemności, to nazwy Biblijne. Wcześniej faktycznie głównie używane przez francuskich producentów, dzisiaj można te butelki również spotkać w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii…

Zdjęcie w nagłówku niestety nie jest moje, pochodzi od Carwyn Cellars

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *